Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od błędnej informacji do utraty przez wykonawcę zamówienia

05 października 2018 | Biznes i finanse | Wojciech Merkwa, Iwo Franaszczyk
źródło: Rzeczpospolita

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE | Jak z łatwością utracić zamówienie podając błędne informacje, czyli czy przepisy prawa zamówień publicznych dotyczące wprowadzenia zamawiającego w błąd wymagają ingerencji ustawodawcy? W najbliższych miesiącach opublikowane zostaną założenia do nowej ustawy regulującej udzielanie zamówień publicznych.

 

Wyzwań stawianych przez nowe prawo jest sporo. Jednym z nich jest problem funkcjonowania przesłanek wykluczania z postępowania wykonawców na skutek podania w ofercie informacji, które niekoniecznie znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Ustawa prawo zamówień publicznych („Pzp") reguluje wyczerpująco w art. 24 ust. 1 obligatoryjne (tj. znajdujące zastosowanie niezależnie od woli zamawiającego) podstawy wykluczenia z postępowania wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Katalog podstaw wykluczenia jest szeroki. Obejmuje on bowiem aż 11 okoliczności np. karalność członków zarządu spółek, zaleganie lub niepłacenie danin publicznych, bezprawne oddziaływanie na czynności zamawiającego czy też naruszenie konkurencji. Wśród podstaw wykluczenia wykonawców znajdują się także okoliczności związane z ich działaniem (bądź zaniechaniem) wprowadzającym zamawiającego w błąd, o czym mowa jest w art. 24 ust. 1 pkt 16 i 17 Pzp.

Przepisy te od momentu wprowadzenia ich nowelizacją z czerwca 2016 r., przeżywają „swoje pięć minut". Przed Krajową Izbą Odwoławczą niemal codziennie toczy się jakiś spór opierający się na zarzutach bazujących na tych regulacjach.

Czy każde wprowadzenie w błąd zamawiającego będzie skutkowało wykluczeniem z postępowania?

Wykluczenie z powołaniem na błąd zależy od jego rodzaju (tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11172

Wydanie: 11172

Spis treści

Zamów abonament